Členům a členkám KSČM

12. 10. 2021

Vážené soudružky, vážení soudruzi,

 

upřímně děkuji všem, kteří se jakkoliv zapojili do předvolební kampaně naší strany. Za těch několik málo měsíců od chvíle, kdy jsem dostal důvěru a byl zvolen místopředsedou Ústředního výboru KSČM, jsem se mimo jiné zúčastnil řady našich akcí na různých místech republiky. Mohu tak potvrdit, že mnohde šli do voleb komunisté opravdu naplno. Ani maximální nasazení mnoha členů (ale i sympatizantů) však nedokázalo zabránit tomu, čeho jsme se oprávněně obávali.  

 

Výsledek sněmovních voleb pro nás znamená opravdu historickou porážku. Oproti předchozím volbám - ve kterých ale ostatně strana skončila s do té doby nejhorším výsledkem - jsme ztratili více než polovinu voličů. Letos jsme tak dostali pouze 193 817 hlasů, tak jinak 3,6 %. Lidé naší straně zkrátka vystavili účet za její práci v uplynulých letech. O příčinách tohoto debaklu budeme jistě vést ve straně rozsáhlou sebekritickou diskusi. Osobně se ale domnívám, že důvody takového zásadního úpadku podpory KSČM jsou dlouhodobějšího charakteru. Podepsala se na něm ale jistě i politika tolerance/podpory vlády ANO 2011 a ČSSD, neschopnost provést dlouho požadované - zdaleka nejen personální - vnitrostranické změny i rezignace na celou řadu základních přístupů, které by měly být straně s názvem komunistická vlastní.

 

Na zoufání a truchlení ale rozhodně není čas. Před námi je mimořádně složité období. Nové složení Poslanecké sněmovny avizuje, že reakcí na nastupující kapitalistickou krizi bude nekonečná série výrazných protilidových opatření a útoků na sociální výdobytky minulosti. Můžeme očekávat další výrazné zdražování, privatizaci služeb a infrastruktury, zvyšování cen bydlení, krácení příjmů, zpoplatnění zdravotnictví, platby ve školství, antikomunismus, snahu o zvyšování napětí v Evropě… Postavit se takové politice prosazující zájmy malé hrstky bohatých a mocných na úkor nás všech ostatních bude, navzdory zásadně změněným podmínkám, úkolem komunistů.

 

Proto musíme udělat vše pro zachování komunistické strany. Složitým úkolem bude nejen její nová organizační a finanční stabilizace. Je třeba také zásadně změnit její politiku. Jako komunisté si důvěru zasloužíme pouze pokud budeme ve zřetelné opozici vůči stávajícímu kapitalistickému systému. Socialistická alternativa pro nás rozhodně nesmí být pouze deklaratorním cílem naší politiky, ale věc, o jejíž uskutečnění reálně usilujeme a kterou lidem vysvětlujeme ve snaze je pro ni získat. Smyslem naší práce musí být rozhodná obhajoba objektivních zájmů pracujících a vůbec většiny obyvatel naší země, ne se rádoby pragmaticky nechávat vmanévrovávat do podpory měšťácké politiky oligarchů a jejich loutek. Místo parlamentu a jeho kuloárů nyní potřebujeme přenést těžiště naší práce daleko více mezi lidi. Jako komunisté musíme být navzdory všem složitostem aktivní v ulicích, na pracovištích, v místech bydliště.

 

Tíží nás ale celá řada dalších nakupených problémů - potřeba nového jednoznačnějšího a dnešku odpovídajícího programového zakotvení, řešení generační krize a vůbec získávání nových členů strany, hledání partnerů a spojenců, nutnost ideové práce a udržení a rozvoje vlastních informačních kanálů, aktivnější odborová politika, příprava na komunální volby… Rád bych věřil, že cestu k jejich, v žádném případě ne jednoduchému, řešení otevře za několik dnů mimořádný sjezd naší strany. Děkuji v této souvislosti za nominace na funkce předsedy a místopředsedy Ústředního výboru strany, kterých se mi zatím dostalo. Pokud na sjezdu získám důvěru jeho delegátů a delegátek, jsem připraven udělat společně s dalšími vše proto, aby komunisté měli i po 100 letech od založení své strany budoucnost a perspektivu. I do té doby budu ale rád za jakoukoliv diskusi, připomínky a návrhy k tomu, jak v této nelehké situaci dál. V případě zájmu je možné mě kontaktovat na emailu: milan.krajca@email.cz nebo telefonu: 721985447.

 

Se soudružským pozdravem a přesvědčením, že náš zápas za lepší svět rozhodně nekončí

 

Milan Krajča