POZVÁNKA

Akce veřejné:

v neděli 12.7. ve 14 h vycházka
z Ohrady na Vítkov

v sobotu 29.8. v 10 h na Olšanech
pietní akt k SNP

v úterý 8.9. v 15 h na Olšanech
pietní akt k výročí zavraždění Julia Fučíka

ve středu 9.9. v 15 h dětský den
v Habrové na Jarově

konference Aktuálně o leninismu

 

 

 

 

Akce pro členy
obvodní organizace:

Akce k seznámení s názory
a návrhy KSČM (vždy od 15 h):

***

Potřebujete se setkat s vedoucími
představiteli KSČM z Prahy 3 ?

NÁVŠTĚVNÍ DEN ČTVRTEK
odpoledne a v podvečer
v sídle OV KSČM Praha 3
Návštěvu je nutné předem sjednat!

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

OV KSČM PRAHA 3

 
 

facebook youtube 

Adresa:
Politických vězňů 1531/9
111 21 Praha 1 - Nové Město

 

(Blízko stanice metra Můstek 
a zastávky tramvají Jindřišská)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4293387&y=50.0829823&z=17&source=addr&id=8939470

 

Telefon:
+420 725 646 003
+420 734 430 318

 

E-mail: 

ovpraha3@kscm.cz

Web:

RSS

Naše zprávy můžete číst také pomocí RSS (Rich Site Summary).
RSS čtečka
KSČM PRAHA 3Názory

Názory

Existuje způsob, jak vyřešit problém psích exkrementů na chodnících?

(4.1.2018)
Nepotřebuji psa - pomocníka z pracovních, zájmových nebo ze zdravotních důvodů …, žiji sám, ale necítím se opuštěný, snažím se o dobré vztahy s lidmi. Nikdy bych nechtěl mít psa jako hračku pro zábavu, který by na mne čekal většinu dne opuštěný v uzavřeném bytě, protože to považuji za týrání zvířete. Miluji přírodu. Navštěvuji ji každý volný den. Jak jste na tom Vy?
Za více než čtvrtstoletí jsem neviděl policistu v akci při jakémkoliv znečišťování veřejného prostoru v Praze, ačkoliv to vykazují ve své statistice.

Pavel Ambrož, člen komise pro životní prostředí RMČ Praha 3

Jsou petice přínosem pro občanskou společnost anebo spíše škodí?

(1.7.2017)

Petice je jeden ze způsobů komunikace občanů s mocí, když například úředníci nebo zastupitelé udělají chybu, rozhodnou od stolu bez dostatečného prověření, rozhodnou v neprospěch skupiny obyvatel, nejsou řádně a včas vysvětlovány záměry a usnesení, vázne spolupráce s občany … Ale pak následuje vyřízení petice v osloveném orgánu moci. Mělo by to být bez arogance, vše vysvětlit, uznat chyby a napravit je, ustoupit od záměru, který ohrožuje obyvatele … Umí to na žižkovské radnici???

Pavel Ambrož, člen Zastupitelstva MČ Praha 3


Neexistují rozličné rasy, jen rozličné kultury

(3.2.2016)
Současnou migraci lidí ze severní Afriky a Blízkého východu vyvolal světový imperialismus tím, že rozpoutal války. Druhou příčinou je bída – ačkoli má Země dostatek zdrojů, 3,9 mld. obyvatel žije za méně než jeden dolar na den.

Zaznělo na besedě pořádané OV KSČM Praha 3 z úst hlavního řečníka, někdejšího pražského zastupitele Miroslava Prokeše, environmentalisty a mírového i lidskoprávního aktivisty, který o problematice získal mnoho zkušeností a poznatků na zahraničních cestách i coby účastník světových sociálních fór.

Západu si neváží

Prokeš provedl vývojem zemí, vyznávajících islám jako většinové náboženství (na světě žije 1,5 mld. věřících muslimů). Zvláště na situaci v muslimských zemích v posledních dvou stoletích ukázal, kde bývalí kolonialisté a Spojené státy (resp. euroatlantické mocnosti) vytvořili podhoubí pro dnešní vážné problémy. Arabové jsou více než sto let konfrontováni se Západem, jenž jim v roce 1915 slíbil vlastní jednotný stát a dohodu porušil, a nevidí důvod, proč by si měli Západu vážit nebo ho respektovat, poznamenal Prokeš. »Téměř dvacet saúdských občanů uskutečnilo útok na newyorská ‚dvojčata‘ 11. září 2001, a to se stalo pro USA záminkou k invazi do Afghánistánu. V důsledku předchozí americké podpory protisovětských mudžáhidů a americké okupace tam vznikly podmínky pro vznik náboženského fundamentalismu, stejně jako později v Iráku, v zemi do té doby sekulární s polosocialistickým režimem,« vysvětlil Prokeš.

Ilustroval i další hrubé chyby: např. civilní správce Iráku Paul Bremer, jmenovaný americkou vládou, rozpustil irácké mocenské složky. Libyjský vůdce Kaddáfí byl svržen bez mandátu OSN, hlavním protagonistou byl francouzský prezident, socialista Hollande, Británie se připojila. Tzv. Islámský stát (lépe užívat arabskou zkratku Daeš) si Američané vlastně vypěstovali sami, odtušil Prokeš, a země ničené válkami jsou zdrojem emigrantů. »Do té doby Kaddáfího režim africkým uprchlíkům cestu do Evropy znemožňoval.« V Sýrii, která je zmítána již pět let válkou, to začalo protestními demonstracemi s podporou Západu proti prezidentu Asadovi a skončilo brutální občanskou válkou. Situace je nepřehledná, tzv. opozici dodává zbraně 23 států, včetně USA, Saúdské Arábie, Turecka, Kataru, Británie ad.

Prokeš osvětlil některé prvky islámu, například džihád je povinnost šířit víru hlavně srdcem, jazykem a charitou; ucelený islámský právní systém se nazývá šaría; jediný stát, který ho stoprocentně uplatňuje, je Saúdská Arábie, v jiných muslimských zemích je kombinován se západním právním systémem. Muslimové se od 7. století dělí na větev sunnitskou a šíitskou, ty však neřídí závazná autorita, nýbrž mají několik různých právních a teologických škol. Nelze proto v žádném případě házet všechny muslimy do jednoho pytle, natož násilného. Je třeba se podle Prokeše vyvarovat islamofobie, která hrozí i u levicově smýšlejících lidí, a bránit se předsudkům vůči muslimům. »Terorismus slouží k zastrašení jak nemuslimů, tak muslimů,« zdůraznil.

Odstranit příčiny

Jak vyřešit současnou uprchlickou krizi? Nejprve je nutno podle řečníka odstranit příčiny konfliktů, zastavit války, aby se lidé mohli vracet do svých zemí. »Příchod lidí z jiných zemí, kteří by u nás pracovali, může být pro nás obohacením, ale nikoli v milionových počtech,« řekl s tím, že ostatně jsme se sami, coby stát, na příčinách imigrace podíleli (od časů Václava Havla a G. W. Bushe).

Současná integrace uprchlíků se nedaří ve Francii, ale podle Prokeše se naopak dosud (rozuměj do uprchlické vlny vyvolané pozváním německé kancléřky) dařila v Německu. »Německo znám. Násilí tam nikdy nepáchali muslimové, jak jsme byli svědky ve Francii, Belgii, Španělsku atd.,« uvedl a varoval před vznikem uzavřených muslimských komunit.

Prokeš vysvětlil, že neexistují z hlediska biologického podle DNA rozličné rasy, jen rozličné kultury. Z dlouhodobé perspektivy je nutné zastavit emise skleníkových plynů, jejichž důsledky (vysychání) vyženou ze svých domovů další miliony zoufalých nebo naštvaných lidí.

Monika Hoření, Haló noviny

https://www.youtube.com/watch?v=rJS8RrUQNJY

Zájem občanů nezastaví ani tropické vedro

(1.9.2015)

Prázdniny ? Dovolená ? Vedro ? Nic nevadí, na Žižkově se žije pořád. Občané se zajímají o Prahu 3 stále. Při různých rozhovorech jsem byla upozorněna na nedostatek tradičních obchodů např. typu železářství. Jedno je v domě č. 15 na ulici Seifertové. Papírnictví, které v začátku školního roku bude zvládat nápor rodičů a dětí, je pouze v domě nad Ohradou a to je jediné, nedávno otevřené, na celé dlouhé ulici Koněvova. A to zájmu i potřebám občanů nemůže stačit. Všichni víme, že obchodní řetězce v celé Praze nabízejí celou škálu obchodů s různým sortimentem, ale ne všichni občané mohou tyto řetězce navštěvovat a využívat. Při procházce po ulicích Prahy 3 je vidět celá řada volných obchodů, které by byly při otevření určitě oživením trhu i atmosféry Žižkova. Vyjmenovat mohu např. bývalé pekařství na Vinohradské ulici č. 116, na ulici Koněvova jsou nevyužité prostory v domech č. 173, 221 a trafika v domě č. 211, další v ulici Husitská, Ohrada, Želivského apod. Ale to je dlouhý seznam a já se tu chci ještě zmínit o žádostech o lavičky ve vnitroblocích, o provozu Klubu důchodců v Hořanské ulici a instalaci pamětní desky pro vyznačení cíle běžeckého závodu Běchovice – Praha v Koněvově ulici. Uvedený stav ale nestačí jen konstatovat, je nutné se jím zabývat, využít všech námětů a postřehů občanů, protože oni nejlépe vědí, co by potřebovali, co by je zajímalo a jak by se jim mohlo lépe žít na Praze 3. 
Mgr. Alena Hronová, členka ZMČ Praha 3

                                                                                                                                                

Proti blokádě Kuby na latinoamerickém festivalu Merkádo

(25.6.2015)

Na náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3 se 25. června konal festival Merkádo, který představil kulturu, pokrmy a výrobky z Latinské Ameriky. Svůj sortiment zde představili prodejci, kteří se specializují na zboží pocházející z oblastí Argentiny, Brazílie, Hondurasu, Kolumbie, Kostariky, Kuby, Mexika, Peru a Venezuely. Představili se zde také různé pražské restaurace s řadou specialit od mexické přes karibskou až po argentinskou kuchyni.V rámci kulturního programu festivalu vystoupila řada hudebních a tanečních uskupení, které v latino rytmu roztančily celé náměstí. V průběhu tanečního workshopu tance zde pak byla možnost vyzkoušet si taneční kroky samby, rumby nebo salsy.

Svůj stánek měla na festivalu po celý den také Společnost česko-kubánského přátelství. V něm bylo možné vedle materiálů společnosti a časopisu Venceremos například i české překlady knih historického vůdce Kubánské revoluce Fidela Castra. Návštěvníci zde také byli informováni o aktuální kampani společnosti za ukončení blokády Kubánské republiky a mnoho desítek z nich také podepsalo petici s tímto požadavkem. Na úspěchu prezentace Společnosti česko-kubánského přátelství měli zásluhu také přátelé z pražské restaurace La Bodeguita del Medio, kteří nejen, že návštěvníkům stánku připravovali skvělé kubánské koktejly, ale podíleli se i na zajištění části hudební produkce.

Milan Krajča

Asi už to neplatí ?

(1.6.2015)

Ale mělo by.  Dříve bylo takové heslo, kterému není   třeba  se ani  dnes  vysmívat.  “Rodina – základ
státu“.  Nechci tu hovořit  jen  o dětech,  které  žijí   život podle toho, v jaké rodině  vyrůstají  a jaké mají domácí  zázemí.  Dnešní děti mají daleko větší možnost ochrany a  obrany  proti  násilí  na nich páchaných.  Mě v  tuto chvíli zajímá více přístup rodinných příslušníků mezi  sebou,  mezi  dospělými, mezi rodiči a prarodiči, mezi manžely a partnery a mezi  dospělými  dětmi a rodiči. Z práce v komisi pro bytovou politiku a komisi  sociální  se velmi často setkávám s případy, kdy stát, v tomto případě  Městská část Prahy 3, má vlastně suplovat rodinné  vztahy  a řeší  rodinné neshody, nesrovnalosti  a  nenávist. Důvodem  častých  žádost í  o přidělení bytu je neshoda v rodině, nevraživost  mezi  sebou, nesoulad mezi  tchýní a přítelemči manželem dcery, nebo prostý fakt,  že  chceme založit rodinu, nebo se nám již dítě narodilo. A  státe , starej  se o nás.  Někdy i  příjmy rodiny jsou  dostačující,  že není  důvod přidělovat takové rodině byt,  který  by  zachránil skutečně  potřebnou  rodinu .  Takové uvedené důvody  skutečně nemohou zakládat  nárok  pro přidělení obecního bytu.  Zrovna tak přidělení místa v domově s pečovatelskou službou těm seniorům, kteří  nemají  vážnější  zdravotní problémy, než jaké odpovídají  jejich věku.  Ani zde stát nemůže zaskakovat za rodinu. Nemůže umísťovat babičky a dědečky v DPS jen proto, že děti či vnuci chtějí  bydlet  sami.  Členové sociální komise velmi pečlivě a za pomoci lékařů, kteří  jsou  členy komise, posuzuj   jednotlivé žádosti  a všechny seniory,  kteří  tuto službu potřebují ,  se snaží zařadit co nejdříve do těch zařízení, která odpovídají  danému stupni  jejich nemoci a stáří.   Ale jak už jsem uvedla v  úvodu , rodina by měla být první, kdo pomůže . Dětem i  babičkám a dědečkům. A proto si pořád myslím, že platí, „ RODINA JE ZÁKLAD  STÁTU“.

Alena Hronová, komise pro bytovou politiku RMČ - Praha 3

 

 

 

25. výročí KSČM

(28.2.2015)

Soudružky a soudruzi,

 

na území naší vlasti již 94 let existuje komunistická strana. Celostátní i územní činnost KSČ i KSČM v Praze 3 byla od roku 1921 uskutečňována členstvem a volenými orgány v podmínkách prvé republiky a ilegálně za okupace. Následně po roce 1945 se přes 40 let realizoval projekt socialistické a komunistické společnosti v komplikovaných historických podmínkách. Jeho postupné naplňování napomohlo prosazovat pozitivní ekonomické, sociální i kulturní přeměny a blokovat agresivitu kapitalismu. Přineslo to užitečné výsledky v životě občanů i k nástupu postupné realizace významných změn k přetváření i rozvoji významné pražské městské části – Žižkova. Po „velkém třesku“ na konci 20 století, po pádu prvého pokusu o evropský socialismus a nástupu globálního kapitalismu, včetně vazby na závěry mimořádného sjezdu KSČ v prosinci 1989, nastalo pro komunistickou stranu, její orgány a členy složité období s dopady na občanskou i stranickou činnost. Odráželo se to ve směsici různorodých názorů, existenci platforem ve straně, různých doporučení na další existenci a činnost strany při poklesu členů po roce 1990. Pro vlastní utváření KSČM, jakožto politické strany a její konkrétní podoby, měly stěžejní důležitost závěry a usnesení Olomouckého sjezdu. Komunistická strana Čech a Moravy vznikla 31. března 1990 na ustavujícím sjezdu a svou činností zůstala integrální součástí české politiky. Závěry II. sjezdu KSČM, který se konal dne 12. až 13. prosince 1992 na Kladně (přijatý Program KSČM, Úkoly KSČM v nejbližším období 1993-94, Stanovy KSČM, usnesení II. sjezdu, zvolení předsedy ÚV J. Svobody, místopředsedy M. Grebeníčka, předsedů ÚRK O. Zmítka a ÚRoK J. Machalíka) se vyjádřil další postup i směry konkrétní práce strany. V živé paměti na toto a následné období mnozí vzpomínáme na uskutečňované akce, kterým byla shromáždění pražských komunistů v holešovické sportovní hale, v Lucerně, v Domě železničářů, První máje ve Vokovicích a na Džbáně…a od roku 1992 aktivy pražských komunistů na Jarově (zajišťované OV Praha 3), jako konkrétní projevy k nástupu do činnosti komunistů v náročnějších podmínkách. Jak to zažívala strana, naši tátové i mámy v předmnichovské republice a nás to čekalo od roku 1990. Bylo nám vyhrožováno, včetně zákazem strany, ale my jsme obstáli.
Koncem března 2015 uplyne 25 let od založení KSČM, ve kterém strana svou činností stanovenou na osmi sjezdech prokázala oprávněnost politické existence i akceschopnost. Nebyla zvolena snadná cesta. 75 % členstva ve stranickém referendu o názvu strany bylo pro zachování osvědčeného označení – komunistická strana. To bylo významné ideově názorové rozhodnutí.  

V přírodě, s přírodou…

V přírodě, s přírodou…

(3.10.2013) autor: Pavel Ambrož
Příroda nám stále připomíná, že je silnější než schopnosti lidské civilizace odolávat různým jejím projevům, například povodním. Žijeme uprostřed Evropy. To nejcennější, voda, přibývá jen srážkami. Jejich množství je ovlivněno cykly změn podnebí, ale částečně i činností lidí. Naopak o odtoku rozhodujeme přímo na místě již přes dva tisíce let. Naše území prošlo značným odlesněním nejen za účelem získání zemědělské půdy.

Josef Pláteník z Okresu na severu

(26.12.2009)
Dne 26. prosince 2009 skonal v pečovatelském domě na Žižkově zasloužilý umělec Jaroslav Moučka, herec Divadla Na Vinohradech v letech 1953-1994.
Pavel Ambrož, člen Zastupitelstva hl. m. Prahy
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena