POZVÁNKA

Akce veřejné:

v neděli 12.7. ve 14 h vycházka
z Ohrady na Vítkov
ve středu 9.9. v 15 h dětský den
v Habrové na Jarově
v sobotu 17.9. v 9 h v sídle KSČM
konference Aktuálně o leninismu

v sobotu 7.11. v 11 h na Olšanech
pietní akt u čs. rudoarmějců

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akce pro členy
obvodní organizace:

Akce k seznámení s názory
a návrhy KSČM (vždy od 15 h):

***

Potřebujete se setkat s vedoucími
představiteli KSČM z Prahy 3 ?

NÁVŠTĚVNÍ DEN ČTVRTEK
odpoledne a v podvečer
v sídle OV KSČM Praha 3
Návštěvu je nutné předem sjednat!

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OV KSČM PRAHA 3

 
 

facebook youtube 

Adresa:
Politických vězňů 1531/9
111 21 Praha 1 - Nové Město

 

(Blízko stanice metra Můstek 
a zastávky tramvají Jindřišská)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4293387&y=50.0829823&z=17&source=addr&id=8939470

 

Telefon:
+420 725 646 003
+420 734 430 318

 

E-mail: 

ovpraha3@kscm.cz

Web:

RSS

Naše zprávy můžete číst také pomocí RSS (Rich Site Summary).
RSS čtečka
KSČM PRAHA 3Názory

Názory

Protest proti další agresi USA v Jižní Americe

(7.3.2019)
veZúčastnili jsme se demonstrace proti politické, ekonomické a hrozící vojenské agresi samozvoleného světového četníka proti Bolívarovské republice Venezuele.
Milan Krajča, České mírové hnutí


Dostat medaili…smůla?

(7.11.2018)
Putin předal medaili Jaromíru Nohavicovi. Zpráva, která vyvolala potřebu mnohých českých umělců, médií a nudících se politiků, kteří asi nejsou dost vytíženi prací pro občany, projevit závist, nenávist a „správný“ politický postoj. Žel se mezi ně zařadil i Ing. Jiří Dolejš, držitel členského průkazu KSČM, který se již na začátku své politické kariéry v devadesátých letech vyjádřil, že je Jarkovým posluchačem. Jak vidno dlouhodobá činnost jen v politice hodnoty v myšlení některých osob změní. Negativisté nějak přehlédli, možná záměrně, že cena je pojmenovaná po jednom z významných ruských spisovatelů a že oceňuje osoby, které svými činy napomáhají k přátelství s ruským lidem. Určitě tomu odpovídá poznávání kultury druhých národů na rozdíl od současného harašení zbraněmi, vydírání sankcemi, strašením o říších zla…
Ptám se: Bude stejný povyk, když předá prezident(ka) USA podobné ocenění například zpěváku blues Michalu Prokopovi nebo anglická královna překladateli děl Shakespeara Martinu Hilskému? Z které země by mohl současný český prezident Miloš Zeman ocenit bohemistu, aby nedošlo k politickému zpochybňování?
Pavel Ambrož, společenství Komuna v ZKČ
ppppppp

Obžaloba nerovnosti v kapitalismu

(2.11.2018)
Tento týden jsme mohli shlédnout britský televizní film z roku 2015 Inspektor se vrací. Tvůrci ve kvalitně zpracovaném filmu (podle předlohy divadelní hry) ukázali nerovnost podle bohatství a tudíž postavení rodiny / jednotlivce v třídní společnosti roku 1912.k Možná jste si přitom vzpomněli na stejně dobrý starší oscarový americký film z roku 1967 Hádej, kdo přijde na večeři o rasových předsudcích a nerovnosti v USA té doby. Pro někoho možná bylo překvapivé, že britský film byl odvysílán na jednom z kanálů soukromé televize Prima a nikoliv ve veřejnoprávní, námi občany placené, České televizi.
Pavel Ambrož, společenství Komuna v ZKČ

Třešně

()
třešněKonec května a některé výkladní skříně kapitalismu, cizácké markety, nám nabízí první třešně letošní sezóny, jak jinak z dovozu – například z Itálie, za více než sto korun za kilogram sladkého ovoce. Ve stejnou dobu v české přírodě postupně uzrávají třešně různých druhů, které si často natrháte zdarma. Tak dobrou chuť.
Pavel Ambrož, společenství Komuna v ZKČ

Noční vlci v Praze

(7.5.2018)
nvStalo se již tradicí, že do Prahy každý rok přijíždí ruští motorkáři z klubu Noční vlci, aby spolu se  sympatizanty, kteří je zde očekávají po celou jejich cestu, připomněli výročí osvobození Československa Rudou armádou.nv Ani letos tomu nebylo jinak. A přestože, anebo možná právě proto, že letos Česká republika kromě jiného oslaví 100. výročí svého vzniku, byla tato akce narušována provokatéry. Přes všechny peripetie proběhl pietní akt velmi důstojně a vzpomínky se zúčastnili motorkáři nejen z Ruska, ale i z dalších zemí, například z Polska, Slovenska, Německa a České republiky.
Helena Březinová, členka OV

Mezinárodní jazyk míru

(1.2.2018)
espeespNa besedě konané dne 1.února v sídle OV Pavel Ambrož seznámil přítomné s historií mezinárodního jazyka esperanta od tvorby a jeho zveřejnění Ludvikem Lazarem Zamenhofem (15.12.1859-14.4.1917, Dr. Esperanto = doufající) v roce 1887 do současnosti, vlastní zkušenosti s tímto mezinárodním jazykem v 80. letech a nakonec vysvětlil i jednoduchost gramatiky esperanta. Na ukázku představil nejen slovníky a učebnici, ale i v 80. letech v Sovětském svazu vydanou brožurku o mírových aktivitách tehdejší východní socialistické mocnosti. Předvedl také webové stránky českých esperantistů. S esperantem se můžete seznámit i na nástěnce v sídle OV.
Helena Březinová, členka OV
es

Do Štrasburku do sídla EU

(13.2.2018)
štrštrHlavním cílem naší cesty do Štrasburku, byla možnost navštívit sídlo Evropského parlamentu. Tam se naší skupině shodou okolností mohl věnovat zástupce levicově orientovaných poslanců EP MUDr. Jiří Maštálka, který s sebou přivedl, jako překvapení, svojí kolegyni Ing. Kateřinu Konečnou. Průvodcem, který celou besedu uváděl, jak sám skromně prohlásil, byl úředník p. Žebříček. Hlavním námětem povídání byla Evropa zleva, pozice českého parlamentu a pomoc České republice ze strany EU. J. Maštálka také upozornil na malý zájem mladých do 30 let o volby – jakékoliv. Zmínil se i o úpravě měst, o zeleni a pasivní účasti mladých na akcích s tím spojených. Upozornil na to, že v okrajových částech měst bývaly záhrádkářské kolonie, které naplňovaly dny volna a dnes jsou spíše územím záměrů developerů. Dále připomněl, že práce žen při stejném vzdělání je hodnecena jinak než u mužů, co se nakonec odráží i ve výši důchodů. Nezapomněl se zmínit o dvojí kvalitě potravin, které jsou v prodeji, kde se to týká nejen potravin dloudobé spotřeby, ale i takových jako jsou třeba jogurty aj. Jedna členka naší skupiny z Ostravy v diskusi vystoupila jako asistentka Jiřího Maštálky. Jako spolupracovnice s. Maštálky se přihlásila i jedna naše delegátka. MUDr. Máštálka nás seznámil velmi poutavou formou s činností našich poslanců v Evroparlamentu. Jeho slova doplnila Ing. Konečná. Po té následovala beseda s oběma poslanci. Návštěvě EU předcházela zastávka v městě Colmaru, kde se narodil tvůrce newyorkské sochy Svobody Auguste Bartholdi. Její 12 m vysokou repliku jsme žel neviděli, protože do města jsme přicestovali v pozdních hodinách. Z Colmaru jsme pak cestovali zpět do Německa, kde bylo připraveno ubytování v městečku Oberkirch, v hotelu Renchtablick, spojené s večeří i snídaní formou švédského stolu. Po návštěvě EP následovala procházka po městě Štrasburku včetně prohlídky místních vánočních trhů. Cesta domů nám kupodivu velice rychle utekla.
Helena Březinová, předsedkyně LKŽ
štrštr
 

Existuje způsob, jak vyřešit problém psích exkrementů na chodnících?

(4.1.2018)
Nepotřebuji psa - pomocníka z pracovních, zájmových nebo ze zdravotních důvodů …, žiji sám, ale necítím se opuštěný, snažím se o dobré vztahy s lidmi. Nikdy bych nechtěl mít psa jako hračku pro zábavu, který by na mne čekal většinu dne opuštěný v uzavřeném bytě, protože to považuji za týrání zvířete. Miluji přírodu. Navštěvuji ji každý volný den. Jak jste na tom Vy?
Za více než čtvrtstoletí jsem neviděl policistu v akci při jakémkoliv znečišťování veřejného prostoru v Praze, ačkoliv to vykazují ve své statistice.

Pavel Ambrož, člen komise pro životní prostředí RMČ Praha 3

Jsou petice přínosem pro občanskou společnost anebo spíše škodí?

(1.7.2017)

Petice je jeden ze způsobů komunikace občanů s mocí, když například úředníci nebo zastupitelé udělají chybu, rozhodnou od stolu bez dostatečného prověření, rozhodnou v neprospěch skupiny obyvatel, nejsou řádně a včas vysvětlovány záměry a usnesení, vázne spolupráce s občany … Ale pak následuje vyřízení petice v osloveném orgánu moci. Mělo by to být bez arogance, vše vysvětlit, uznat chyby a napravit je, ustoupit od záměru, který ohrožuje obyvatele … Umí to na žižkovské radnici???

Pavel Ambrož, člen Zastupitelstva MČ Praha 3


Neexistují rozličné rasy, jen rozličné kultury

(3.2.2016)
Současnou migraci lidí ze severní Afriky a Blízkého východu vyvolal světový imperialismus tím, že rozpoutal války. Druhou příčinou je bída – ačkoli má Země dostatek zdrojů, 3,9 mld. obyvatel žije za méně než jeden dolar na den.

Zaznělo na besedě pořádané OV KSČM Praha 3 z úst hlavního řečníka, někdejšího pražského zastupitele Miroslava Prokeše, environmentalisty a mírového i lidskoprávního aktivisty, který o problematice získal mnoho zkušeností a poznatků na zahraničních cestách i coby účastník světových sociálních fór.

Západu si neváží

Prokeš provedl vývojem zemí, vyznávajících islám jako většinové náboženství (na světě žije 1,5 mld. věřících muslimů). Zvláště na situaci v muslimských zemích v posledních dvou stoletích ukázal, kde bývalí kolonialisté a Spojené státy (resp. euroatlantické mocnosti) vytvořili podhoubí pro dnešní vážné problémy. Arabové jsou více než sto let konfrontováni se Západem, jenž jim v roce 1915 slíbil vlastní jednotný stát a dohodu porušil, a nevidí důvod, proč by si měli Západu vážit nebo ho respektovat, poznamenal Prokeš. »Téměř dvacet saúdských občanů uskutečnilo útok na newyorská ‚dvojčata‘ 11. září 2001, a to se stalo pro USA záminkou k invazi do Afghánistánu. V důsledku předchozí americké podpory protisovětských mudžáhidů a americké okupace tam vznikly podmínky pro vznik náboženského fundamentalismu, stejně jako později v Iráku, v zemi do té doby sekulární s polosocialistickým režimem,« vysvětlil Prokeš.

Ilustroval i další hrubé chyby: např. civilní správce Iráku Paul Bremer, jmenovaný americkou vládou, rozpustil irácké mocenské složky. Libyjský vůdce Kaddáfí byl svržen bez mandátu OSN, hlavním protagonistou byl francouzský prezident, socialista Hollande, Británie se připojila. Tzv. Islámský stát (lépe užívat arabskou zkratku Daeš) si Američané vlastně vypěstovali sami, odtušil Prokeš, a země ničené válkami jsou zdrojem emigrantů. »Do té doby Kaddáfího režim africkým uprchlíkům cestu do Evropy znemožňoval.« V Sýrii, která je zmítána již pět let válkou, to začalo protestními demonstracemi s podporou Západu proti prezidentu Asadovi a skončilo brutální občanskou válkou. Situace je nepřehledná, tzv. opozici dodává zbraně 23 států, včetně USA, Saúdské Arábie, Turecka, Kataru, Británie ad.

Prokeš osvětlil některé prvky islámu, například džihád je povinnost šířit víru hlavně srdcem, jazykem a charitou; ucelený islámský právní systém se nazývá šaría; jediný stát, který ho stoprocentně uplatňuje, je Saúdská Arábie, v jiných muslimských zemích je kombinován se západním právním systémem. Muslimové se od 7. století dělí na větev sunnitskou a šíitskou, ty však neřídí závazná autorita, nýbrž mají několik různých právních a teologických škol. Nelze proto v žádném případě házet všechny muslimy do jednoho pytle, natož násilného. Je třeba se podle Prokeše vyvarovat islamofobie, která hrozí i u levicově smýšlejících lidí, a bránit se předsudkům vůči muslimům. »Terorismus slouží k zastrašení jak nemuslimů, tak muslimů,« zdůraznil.

Odstranit příčiny

Jak vyřešit současnou uprchlickou krizi? Nejprve je nutno podle řečníka odstranit příčiny konfliktů, zastavit války, aby se lidé mohli vracet do svých zemí. »Příchod lidí z jiných zemí, kteří by u nás pracovali, může být pro nás obohacením, ale nikoli v milionových počtech,« řekl s tím, že ostatně jsme se sami, coby stát, na příčinách imigrace podíleli (od časů Václava Havla a G. W. Bushe).

Současná integrace uprchlíků se nedaří ve Francii, ale podle Prokeše se naopak dosud (rozuměj do uprchlické vlny vyvolané pozváním německé kancléřky) dařila v Německu. »Německo znám. Násilí tam nikdy nepáchali muslimové, jak jsme byli svědky ve Francii, Belgii, Španělsku atd.,« uvedl a varoval před vznikem uzavřených muslimských komunit.

Prokeš vysvětlil, že neexistují z hlediska biologického podle DNA rozličné rasy, jen rozličné kultury. Z dlouhodobé perspektivy je nutné zastavit emise skleníkových plynů, jejichž důsledky (vysychání) vyženou ze svých domovů další miliony zoufalých nebo naštvaných lidí.

Monika Hoření, Haló noviny

https://www.youtube.com/watch?v=rJS8RrUQNJY
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena