PETICE

.petice_lithium.doc e-mail: kubadnes@seznam.cz

www.facebook.com/kubadnes 

 

 

 

 

 

 

POZVÁNKA

24.2. v 8 h na Olšanech

pietní akt
24.2. v 9 h na OV

zasedání obvodní konference

26.2. rozdávání Haló novin

6.3. v 15 h na Olšanech
setkání LKŽ u J. Jabůrkové
7.3. v 17 h na OV beseda

20.3. v 15 h na radnici zasedání ZMČ

22.3. v 17 h na OV beseda

Po konferencích před sjezdem

26.3. rozdávání Haló novin

4.4. v 15 h na OV

setkání LKŽ Praha 3

26.4. v 17 h na OV beseda

s účastníky sjezdu

30.4. rozdávání Haló novin

2.5. v 15 h na OV

setkání LKŽ Praha 3

9.5. v 17 h na Olšanech

pietní akt

28.5. rozdávání Haló novin

31.5. v 17 h na OV beseda

o Haló novinách

6.6. v 15 h v Habrové na Jarově

Dětský den

18.6. rozdávání Haló novin

12.6. v 15 h na radnici zasedání ZMČ

28.6 v 17 h na OV beseda

5.9. v 15 h v Habrové na Jarově

Dětský den

18.9. v 15 h na radnici zasedání ZMČ

3.10. v 15 h na OV

setkání LKŽ Praha 3

25.10. v 17 h na OV beseda

Vznik Československa

7.11. v 15 h na OV

setkání LKŽ Praha 3

5.12. v 15 h na OV

předvánoční setkání LKŽ Praha 3

18.12. v 15 h na radnici zasedání ZMČ

Akce k seznámení s názory

a návrhy KSČM (vždy od 15 h):***

Potřebujete se setkat se zastupiteli,
s vedoucími představiteli KSČM z Prahy 3 ?
NÁVŠTĚVNÍ HODINY
vždy ve čtvrtek od 17 do 19 hodin
v sídle OV KSČM Praha 3
v Baranově 1833/11

 

***

Pořádá SPaS  v budově DOS
(Churchillovo náměstí v Praze 3):
15.2.2018 od 17,00 hodin
seminář Co dnes chceme
od parlamentních levicových stran

 

 

OV KSČM PRAHA 3

 

facebook youtube 

Adresa:

Baranova 1833/11

130 00 Praha 3 - Žižkov

(Nedaleko od stanice metra Flora
a zastávky tramvaje Radhošťská)
http://www.mapy.cz/zakladni?

 

Telefon:
+420 725 646 003
+420 734 430 318

 

E-mail: 

ovpraha3@kscm.cz

Web:

http://praha3.kscm.cz

RSS

Naše zprávy můžete číst také pomocí RSS (Rich Site Summary).
RSS čtečka
KSČM PRAHA 3Názory

Názory

Neexistují rozličné rasy, jen rozličné kultury

(3.2.2016)
Současnou migraci lidí ze severní Afriky a Blízkého východu vyvolal světový imperialismus tím, že rozpoutal války. Druhou příčinou je bída – ačkoli má Země dostatek zdrojů, 3,9 mld. obyvatel žije za méně než jeden dolar na den.

Zaznělo na besedě pořádané OV KSČM Praha 3 z úst hlavního řečníka, někdejšího pražského zastupitele Miroslava Prokeše, environmentalisty a mírového i lidskoprávního aktivisty, který o problematice získal mnoho zkušeností a poznatků na zahraničních cestách i coby účastník světových sociálních fór.

Západu si neváží

Prokeš provedl vývojem zemí, vyznávajících islám jako většinové náboženství (na světě žije 1,5 mld. věřících muslimů). Zvláště na situaci v muslimských zemích v posledních dvou stoletích ukázal, kde bývalí kolonialisté a Spojené státy (resp. euroatlantické mocnosti) vytvořili podhoubí pro dnešní vážné problémy. Arabové jsou více než sto let konfrontováni se Západem, jenž jim v roce 1915 slíbil vlastní jednotný stát a dohodu porušil, a nevidí důvod, proč by si měli Západu vážit nebo ho respektovat, poznamenal Prokeš. »Téměř dvacet saúdských občanů uskutečnilo útok na newyorská ‚dvojčata‘ 11. září 2001, a to se stalo pro USA záminkou k invazi do Afghánistánu. V důsledku předchozí americké podpory protisovětských mudžáhidů a americké okupace tam vznikly podmínky pro vznik náboženského fundamentalismu, stejně jako později v Iráku, v zemi do té doby sekulární s polosocialistickým režimem,« vysvětlil Prokeš.

Ilustroval i další hrubé chyby: např. civilní správce Iráku Paul Bremer, jmenovaný americkou vládou, rozpustil irácké mocenské složky. Libyjský vůdce Kaddáfí byl svržen bez mandátu OSN, hlavním protagonistou byl francouzský prezident, socialista Hollande, Británie se připojila. Tzv. Islámský stát (lépe užívat arabskou zkratku Daeš) si Američané vlastně vypěstovali sami, odtušil Prokeš, a země ničené válkami jsou zdrojem emigrantů. »Do té doby Kaddáfího režim africkým uprchlíkům cestu do Evropy znemožňoval.« V Sýrii, která je zmítána již pět let válkou, to začalo protestními demonstracemi s podporou Západu proti prezidentu Asadovi a skončilo brutální občanskou válkou. Situace je nepřehledná, tzv. opozici dodává zbraně 23 států, včetně USA, Saúdské Arábie, Turecka, Kataru, Británie ad.

Prokeš osvětlil některé prvky islámu, například džihád je povinnost šířit víru hlavně srdcem, jazykem a charitou; ucelený islámský právní systém se nazývá šaría; jediný stát, který ho stoprocentně uplatňuje, je Saúdská Arábie, v jiných muslimských zemích je kombinován se západním právním systémem. Muslimové se od 7. století dělí na větev sunnitskou a šíitskou, ty však neřídí závazná autorita, nýbrž mají několik různých právních a teologických škol. Nelze proto v žádném případě házet všechny muslimy do jednoho pytle, natož násilného. Je třeba se podle Prokeše vyvarovat islamofobie, která hrozí i u levicově smýšlejících lidí, a bránit se předsudkům vůči muslimům. »Terorismus slouží k zastrašení jak nemuslimů, tak muslimů,« zdůraznil.

Odstranit příčiny

Jak vyřešit současnou uprchlickou krizi? Nejprve je nutno podle řečníka odstranit příčiny konfliktů, zastavit války, aby se lidé mohli vracet do svých zemí. »Příchod lidí z jiných zemí, kteří by u nás pracovali, může být pro nás obohacením, ale nikoli v milionových počtech,« řekl s tím, že ostatně jsme se sami, coby stát, na příčinách imigrace podíleli (od časů Václava Havla a G. W. Bushe).

Současná integrace uprchlíků se nedaří ve Francii, ale podle Prokeše se naopak dosud (rozuměj do uprchlické vlny vyvolané pozváním německé kancléřky) dařila v Německu. »Německo znám. Násilí tam nikdy nepáchali muslimové, jak jsme byli svědky ve Francii, Belgii, Španělsku atd.,« uvedl a varoval před vznikem uzavřených muslimských komunit.

Prokeš vysvětlil, že neexistují z hlediska biologického podle DNA rozličné rasy, jen rozličné kultury. Z dlouhodobé perspektivy je nutné zastavit emise skleníkových plynů, jejichž důsledky (vysychání) vyženou ze svých domovů další miliony zoufalých nebo naštvaných lidí.

Monika Hoření, Haló noviny

https://www.youtube.com/watch?v=rJS8RrUQNJY


© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena