POZVÁNKA

Akce veřejné:

v neděli 12.7. ve 14 h vycházka
z Ohrady na Vítkov

v sobotu 29.8. v 10 h na Olšanech
pietní akt k SNP

v úterý 8.9. v 15 h na Olšanech
pietní akt k výročí zavraždění Julia Fučíka

ve středu 9.9. v 15 h dětský den
v Habrové na Jarově

konference Aktuálně o leninismu

 

 

 

 

Akce pro členy
obvodní organizace:

Akce k seznámení s názory
a návrhy KSČM (vždy od 15 h):

***

Potřebujete se setkat s vedoucími
představiteli KSČM z Prahy 3 ?

NÁVŠTĚVNÍ DEN ČTVRTEK
odpoledne a v podvečer
v sídle OV KSČM Praha 3
Návštěvu je nutné předem sjednat!

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

OV KSČM PRAHA 3

 
 

facebook youtube 

Adresa:
Politických vězňů 1531/9
111 21 Praha 1 - Nové Město

 

(Blízko stanice metra Můstek 
a zastávky tramvají Jindřišská)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4293387&y=50.0829823&z=17&source=addr&id=8939470

 

Telefon:
+420 725 646 003
+420 734 430 318

 

E-mail: 

ovpraha3@kscm.cz

Web:

RSS

Naše zprávy můžete číst také pomocí RSS (Rich Site Summary).
RSS čtečka
KSČM PRAHA 3Názory

Názory

Neexistují rozličné rasy, jen rozličné kultury

(3.2.2016)
Současnou migraci lidí ze severní Afriky a Blízkého východu vyvolal světový imperialismus tím, že rozpoutal války. Druhou příčinou je bída – ačkoli má Země dostatek zdrojů, 3,9 mld. obyvatel žije za méně než jeden dolar na den.

Zaznělo na besedě pořádané OV KSČM Praha 3 z úst hlavního řečníka, někdejšího pražského zastupitele Miroslava Prokeše, environmentalisty a mírového i lidskoprávního aktivisty, který o problematice získal mnoho zkušeností a poznatků na zahraničních cestách i coby účastník světových sociálních fór.

Západu si neváží

Prokeš provedl vývojem zemí, vyznávajících islám jako většinové náboženství (na světě žije 1,5 mld. věřících muslimů). Zvláště na situaci v muslimských zemích v posledních dvou stoletích ukázal, kde bývalí kolonialisté a Spojené státy (resp. euroatlantické mocnosti) vytvořili podhoubí pro dnešní vážné problémy. Arabové jsou více než sto let konfrontováni se Západem, jenž jim v roce 1915 slíbil vlastní jednotný stát a dohodu porušil, a nevidí důvod, proč by si měli Západu vážit nebo ho respektovat, poznamenal Prokeš. »Téměř dvacet saúdských občanů uskutečnilo útok na newyorská ‚dvojčata‘ 11. září 2001, a to se stalo pro USA záminkou k invazi do Afghánistánu. V důsledku předchozí americké podpory protisovětských mudžáhidů a americké okupace tam vznikly podmínky pro vznik náboženského fundamentalismu, stejně jako později v Iráku, v zemi do té doby sekulární s polosocialistickým režimem,« vysvětlil Prokeš.

Ilustroval i další hrubé chyby: např. civilní správce Iráku Paul Bremer, jmenovaný americkou vládou, rozpustil irácké mocenské složky. Libyjský vůdce Kaddáfí byl svržen bez mandátu OSN, hlavním protagonistou byl francouzský prezident, socialista Hollande, Británie se připojila. Tzv. Islámský stát (lépe užívat arabskou zkratku Daeš) si Američané vlastně vypěstovali sami, odtušil Prokeš, a země ničené válkami jsou zdrojem emigrantů. »Do té doby Kaddáfího režim africkým uprchlíkům cestu do Evropy znemožňoval.« V Sýrii, která je zmítána již pět let válkou, to začalo protestními demonstracemi s podporou Západu proti prezidentu Asadovi a skončilo brutální občanskou válkou. Situace je nepřehledná, tzv. opozici dodává zbraně 23 států, včetně USA, Saúdské Arábie, Turecka, Kataru, Británie ad.

Prokeš osvětlil některé prvky islámu, například džihád je povinnost šířit víru hlavně srdcem, jazykem a charitou; ucelený islámský právní systém se nazývá šaría; jediný stát, který ho stoprocentně uplatňuje, je Saúdská Arábie, v jiných muslimských zemích je kombinován se západním právním systémem. Muslimové se od 7. století dělí na větev sunnitskou a šíitskou, ty však neřídí závazná autorita, nýbrž mají několik různých právních a teologických škol. Nelze proto v žádném případě házet všechny muslimy do jednoho pytle, natož násilného. Je třeba se podle Prokeše vyvarovat islamofobie, která hrozí i u levicově smýšlejících lidí, a bránit se předsudkům vůči muslimům. »Terorismus slouží k zastrašení jak nemuslimů, tak muslimů,« zdůraznil.

Odstranit příčiny

Jak vyřešit současnou uprchlickou krizi? Nejprve je nutno podle řečníka odstranit příčiny konfliktů, zastavit války, aby se lidé mohli vracet do svých zemí. »Příchod lidí z jiných zemí, kteří by u nás pracovali, může být pro nás obohacením, ale nikoli v milionových počtech,« řekl s tím, že ostatně jsme se sami, coby stát, na příčinách imigrace podíleli (od časů Václava Havla a G. W. Bushe).

Současná integrace uprchlíků se nedaří ve Francii, ale podle Prokeše se naopak dosud (rozuměj do uprchlické vlny vyvolané pozváním německé kancléřky) dařila v Německu. »Německo znám. Násilí tam nikdy nepáchali muslimové, jak jsme byli svědky ve Francii, Belgii, Španělsku atd.,« uvedl a varoval před vznikem uzavřených muslimských komunit.

Prokeš vysvětlil, že neexistují z hlediska biologického podle DNA rozličné rasy, jen rozličné kultury. Z dlouhodobé perspektivy je nutné zastavit emise skleníkových plynů, jejichž důsledky (vysychání) vyženou ze svých domovů další miliony zoufalých nebo naštvaných lidí.

Monika Hoření, Haló noviny

https://www.youtube.com/watch?v=rJS8RrUQNJY


© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena