POZVÁNKA

Akce veřejné:

v neděli 12.7. ve 14 h vycházka
z Ohrady na Vítkov

v sobotu 29.8. v 10 h na Olšanech
pietní akt k SNP

v úterý 8.9. v 15 h na Olšanech
pietní akt k výročí zavraždění Julia Fučíka

ve středu 9.9. v 15 h dětský den
v Habrové na Jarově

konference Aktuálně o leninismu

 

 

 

 

Akce pro členy
obvodní organizace:

Akce k seznámení s názory
a návrhy KSČM (vždy od 15 h):

***

Potřebujete se setkat s vedoucími
představiteli KSČM z Prahy 3 ?

NÁVŠTĚVNÍ DEN ČTVRTEK
odpoledne a v podvečer
v sídle OV KSČM Praha 3
Návštěvu je nutné předem sjednat!

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

OV KSČM PRAHA 3

 
 

facebook youtube 

Adresa:
Politických vězňů 1531/9
111 21 Praha 1 - Nové Město

 

(Blízko stanice metra Můstek 
a zastávky tramvají Jindřišská)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4293387&y=50.0829823&z=17&source=addr&id=8939470

 

Telefon:
+420 725 646 003
+420 734 430 318

 

E-mail: 

ovpraha3@kscm.cz

Web:

RSS

Naše zprávy můžete číst také pomocí RSS (Rich Site Summary).
RSS čtečka
KSČM PRAHA 3Zprávy OV

Zprávy OV

Vzdali hold národnímu hrdinovi Juliu Fučíkovi

(8.9.2020)
jfU příležitosti 77. výročí násilné smrti komunistického novináře Julia Fučíka (1903-1943), který byl německými nacisty zavražděn v Berlíně-Ploetzensee za odbojovou činnost, se sešli příznivci jeho díla a protiválečného odkazu u Fučíkovy sochy na Olšanských hřbitovech v Praze. Osmé září je na počest československého žurnalisty Mezinárodním dnem solidarity novinářů.
Fučíka jako národního hrdinu, komunistického novináře, protifašistického bojovníka, spisovatele a literárního kritika, ale také jako člověka, jenž celý život stál na straně utiskovaných a utlačovaných, přiblížil Milan Krajča, člen vedeníKV KSČM Praha. Připomněl, že Fučík byl členem KSČ od jejího založení, v době nacistické okupace byl členem jejího ilegálního vedení. »Byl redaktorem Rudého práva, jehož 100. výročí prvního čísla si 21. září připomeneme. Do historie se zapsal pravdivým referováním například o Mostecké stávce, statečným odporem proti fašismu a válce. A ani v nacistickém vězení nepřestal bojovat, když napsal své poslední a nesmrtelné dílo Reportáž, psanou na oprátce, jednu z nejpřekládanějších knih,« uvedl Krajča, jenž současně poukázal na fakt, že současná doba převrací hodnoty: ze Staroměstské radnice v Praze byla odstraněna pamětní deska věnovaná osvoboditelům od fašismu, Praha 6 sundala sochu sovětského maršála I. S. Koněva, zato v Řeporyjích se instalovala pamětní deska zrádným vlasovcům. »A radnice na Praze 3 se snaží přejmenovat Koněvovu ulici na ulici bůhvíkoho...«
Zápas pokračuje
Anatolij Šitov, místopředseda Společnosti Julia Fučíka (SJF), jež byla spolupořadatelem akce, připomněl také další komunistické novináře, kteří jako Fučík padli v boji s nacisty: Eduard Urx, Jan Šverma, Jožka Jabůrková, Jan Krejčí, Stanislav Brunclík, Vratislav Šantroch, Evžen Rošický, František Křížek, Václav Sinkule, Kurt Konrad... »Bojovali a padli v boji. Padli pro nás, pro to, abychom my a další generace mohli žít,« zdůraznil a konstatoval, jak je paradoxní, že současná doba slaví novináře Ferdinanda Peroutku, který přežil válku tím, že se vzdal boje.

 jf

 
Představitelé fučíkovské společnosti položili květiny i u soch Jabůrkové a Švermy, které se nacházejí také na Olšanských hřbitovech.
Předseda SJF Jan Jelínek se ohlédl 100 let dozadu, kdy 21. září 1920 vyšlo v pražském Lidovém domě v Hybernské ulici první číslo deníku Rudé právo s mottem: Proletáři všech zemí, spojte se! S Rudým právem, deníkem revoluční levice, spojil svůj osud jako jeho redaktor právě Fučík, a to i v době, kdy list vycházel ilegálně.
Fučíkova socha situovaná u vchodu do areálu pražského Výstaviště byla po převratu v roce 1989 odstraněna a léta dlela v »jakémsi skladu« - připomněl Jelínek - aby až v roce 2013 byla díky mezinárodní solidaritě novinářů a pokrokových lidí navrácena na veřejné místo, poblíž Čestného pohřebiště na Olšanech.
Jelínek také upozornil na právě probíhající výstavu v Národním památníku na Vítkově ReporTvář Julia Fučíka. Na jedné straně je to po 30 letech špinění a diskreditace Fučíka obrat, kdy nejpřednější muzejní instituce České republiky - Národní muzeum - připravilo tuto výstavu, ovšem za součinnosti Ústavu pro studium totalitních režimů, což se projevilo i mnohými »trny jízlivosti«. »Proto zápas o obhajobu pokrokového odkazu Julia Fučíka a jeho důstojnost pokračuje,« zdůraznil Jelínek. Toho však, jak je přesvědčen, plně může být dosaženo až v socialistické společnosti.
Květiny k soše položili také zástupci Spolku českých novinářů, Komise mládeže ÚV KSČM, Klubu českého pohraničí a občané. Pražská občanka paní Eva přečetla na závěr vzpomínky spisovatele Adolfa Branalda a národního umělce Jana Wericha na Julia Fučíka.
Pozvánka
Jelínek se Šitovem současně pozvali veřejnost a ctitele Fučíkova odkazu na výroční schůzi členů a sympatizantů Společnosti Julia Fučíka, která se koná v sobotu 19. září od 10 hodin v budově Politických vězňů 9, Praha 1, 1. patro, v zasedací místnosti číslo 76.
(mh)
jf


© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena